زندگی امید موفقیت
نويسندگان
شرح

 زندگی امید موفقیت

این جمله از امام حسین است که میگوید: انا قتیل العبرات : من کشته ی اشک هایم

انا قتیل العبرات (محدث قمی، منتهی الامال، ص 538.) روایتی از امام حسین(ع) است که فرمود: "من کشته اشکها هستم". از این رو کشته اشک‏ها از لقب‏های سید الشهدا است. در حدیث دیگری فرمود: "انا قتیل العبره، لا یذکرنی مؤمن الا استعبر؛ (شیخ صدوق، امالی، ص 118.) من کشته اشکم. هیچ مؤمنی مرا یاد نمی‏کند مگر آن که اشک به چشمانش می‏آید". این صفت در زیارتنامه‏ها هم برای حضرت به کار رفته و معتبر است.
یکی از معانی عبارتی مثل انا قتیل العبرات این است که من کشته رحمت هستم یعنی به شهادت رسیدم تا جامعه اسلامی با اشک ریختن بر من لبریز از رحمت گردد و دل ها نرم و با یکدیگر مهربان گردد.(فروغ شهادت، استاد علی سعادت پرور، ص 300، )
مرحوم مجلسى در معناى این جمله مى ‏فرماید: منظور این است که «هیچ مؤمنى به یاد من نمى ‏افتد مگر این که گریه مى‏کند یا بغض، گلوى وى را مى‏گیرد بحارالانوار، ج 110، ص 356

امام حسین(علیهاالسلام)با جمله: «انا قتیل العبرة» مى‏ خواهدبگوید: من کشته شدم تا با گریستن در مظلومیت و مصائب من، صفت رحمت شکوفا گردد و رحمت الهى شامل حال امت گردد. زلال اشک بر مظلوم ، گرد و غبارگناهان و آلودگى ‏ها و سنگ دلى ‏ها را از صحن و سراى دل مى ‏شوید و نسیم رحمت و صفاو همدلى را در کوى و برزن به ارمغان مى ‏آورد.
اکنون معناى این حدیث به خوبى روشن مى‏ گردد که مى ‏فرماید: «وما بکى احد رحمه لنا ولما لقینا الا رحمة الله قبل ان تخرج الدمعة من عینه، فاذا سالت دموعه على خدّه،فلو ان قطرة من دموعه سقطت فى جهنم، لأطفئت حرها حتى لایوجد لهاحر؛ هر کس از روى رحمت بر ما و براى آن چه به ما رسیده، بگرید، پیش از روان شدن اشکش ، مورد رحمت الهى قرار مى گیرد و اگر قطره ‏اى از اشکش در جهنم بیفتد، چنان آتش آن را خاموش مى‏ کند که گرمایى براى آن باقى نمى ‏ماند.
تا دریاى رحمت الهى کسى را در بر نگیرد، گوهرگران بهاى اشک روزى اش نمى‏ شود و افشاندن درّ یتیم اشک، بر خاندان پیامبرکه بهترین خلق خدایند، چنان سیل رحمت حق را جارى مى‏سازد که از آتش جهنم که ظهور قهر و غضب خداونداست، نشان و اثرى باقى نمى‏ ماند.

پى نوشت
-مجلسى، بحار الانوار، ج 82،ص 76.
-مستدرک الوسائل، ج 2، ص 341.
-حسین نورى، مستدرک الوسائل، ج 2، ص 342.
-بحار الانوار، ج 45،ص 112.
-کامل الزیارات، باب 32،ص 101.

[ ۱۱ دی ۱۳٩۱ ] [ ۳:۳٥ ‎ب.ظ ] [ اسماعیل ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
دنیای من

قلبم پر جمعیت ترین شهر دنیاست....
ژرفای زندگی امید موفقیت
صفحات اختصاصی
امکانات وب

بک لينک