خدایا

پناه به چهار ذکر الهی در چهار حالت بحرانی

امام صادق علیه السلام فرمود: در شگفتم از کسی که از چهار چیز در هراس است،چگونه به چهار چیز پناه نمی‏برد :

1 . در شگفتم برای کسی که ترس بر او غلبه کرده است ، چگونه به ذکر «حسبنا الله و نعم الوکیل» ( آل عمران آیه 171) پناه نمی برد .

زیرا خداوند به دنبال ذکر یاد شده فرموده است : پس (آن کسانی که به عزم جهاد خارج گشتند ، و تخویف شیاطین در آنها اثر نکرد و به ذکر فوق تمسک جستند ) همراه با نعمتی از جانب خداوند ( عافیت) وچیزی زاید بر آن ( سود در تجارت ) بازگشتند .( سوره آل عمران آیه 174)

2 . در شگفتم از کسی که اندوهگین است چگونه به ذکر «لا إله إلّا أنت سبحانَک إنّی کُنتُ مِنَ الظّالِمین» پناه نمی‏برد؟! (سوره انبیاء آیه 87)

زیرا خداوند به دنبال این ذکر فرموده است "پس ما یونس را در اثر تمسک به ذکر یاد شده، از اندوه نجات دادیم و همین گونه مومنین را نجات می بخشیم" . ( سوره انبیا آیه 88)

3 . در شگفتم برای کسی که مورد مکر و حیله واقع شده است ، چگونه به ذکر «و اُفوِّضُ أمری إلَی الله إنّ الله بصیرٌ بالعباد» ( سوره غافر آیه 44) پناه نمی برد .

زیرا خداوند به دنبال ذکر فوق فرموده است : "  پس خداوند ( موسی را در اثر ذکر یاد شده ) از شر و مکر فرعونیان مصون داشت " . ( سوره غافر آیه45)

4 . در شگفتم برای کسی که طالب دنیا و زیباییهای دنیاست چگونه به ذکر " مَا شَاءَ اللَّهُ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ " پناه نمی برد  ، زیرا خداوند بعد از ذکر یاد شده فرمود ه است : "مردی که فاقد نعمتهای دنیوی بود ، خطاب به مردی که نعمتها برخوردار بود " فرمود : اگر تو مرا به مال و فرزند کمتر از خود میدانی امید است خداوند مرا بهتر از باغ تو بدهد ."( سوره کهف آیه 39 )

/ 3 نظر / 40 بازدید
ariadokht

سلام . مرسی عالی بود . تو گوشیم ذخیرشون کردم که همیشه همراهم باشن و بخونمشون . نگاه خدا به شما

ل.ع

خیلی ممنون[لبخند]

مرتضی از وب شروع

سلام به دوست عزیز . شما می توانی پاور پوینتها و خاطرات مثبت و زیبایی خودت رو در وب شروع با نام خودت و یا با نام وبلاگ ات منتشر کنی ... با این کار آثار وبلاگ ات همه جا هست با نام وب خودت !!! برای اطلاع بیشر نیم نگاهی به وب شروع بکن !!!