انتخاب با خود ماست

در جهان اطراف ما هم خوبی هست هم زشتی . اما انتخاب کما بیش با خود ماست که بیشتر به کدامشان توجه کنیم .

 وقتی با مشکل یا ناراحتی در گیر هستیم اگر خوب توجه کنیم خواهیم دید که فکر  و اندیشه مشکل  بیشتر از خود آن مشکل ما را می آزارد .

شاید یک برخورد ناخوشایند در محل کار یا در خیابان تاثیر خیلی بدی بر ما بگذارد . این ماجرا بعد از چند دقیقه پایان می گیرد اما ناراحتی و آزردگی حاصل از آن ممکن است یکی دو روز یا حتی بیشتر در ذهن ما باقی بماند و ما را بیازارد .

اگر دقیق تر محاسبه کنیم خواهیم دید که فکر و اندیشه آن برخورد ناخوشایند یا اتفاق بد خیلی بیشتر از خود آن اتفاق باعث ناراحتی ما شده است .

فکر مشکل معمولا بیشتراز خود مشکل آزار دهنده است

یک راه سازنده و مثبت می تواند کنترل افکار و کم کردن میزان ناراحتی در فکر و ذهن باشد .

 این بار که اتفاق بدی افتاد یا برخورد ناخوشایندی پیش آمد می توانیم تصمیم بگیریم که کمتر ناراحتشویم و زودتر آنرا فراموش کنیم .

نباید افکار و احساسات منفی مانند خشم و نفرت و آزردگی را در ذهن و دل خود نگه داریم .

تصور کنید اگر زباله های آشپزخانه را چند روزی بیرون نگذارید چه اتفاقی خواهد افتاد . تمام خانه بو می گیرد و آلوده می شود . در چنین خانه ای نمی توان احساس شادی و آرامش کرد .

 دقیقا همین مسئله در مورد افکار و احساسات منفی هم درست است . اگر آنها را مدت طولانی در خود نگه داریم ذهن و دل ما را آلوده خواهند کرد . آنگاه زندگی ما بد بو و  آلوده خواهد شد و مشکل بتوانیم شاد باشیم

/ 6 نظر / 37 بازدید
باران

خیلی قشنگ بود و تاثیرگذار....... ممنووووووووووووووووووووووووووووون از خدا میخواهم آنچه را که شایسته توست به تو هدیه بدهد نه آنچه را که آرزو داری ، زیرا گاهی آرزوهای تو کوچک است و شایستگی تو بسیار [گل][گل][گل]

ل.ع

ما میتوانیم بهترین دوست خود یا بد ترین دشمن خویش باشیم این موضوع به این بستگی دارد که چه چیزی را برای اندیشیدن و به آن عمل کردن انتخواب میکنیم. « اسپنز جانسون»

f&sh

سلام... واقعا درسته" فکرمشکل معمولابیشترازخودمشکل آزاردهنده است" من الان دارم این چیزو تجربه میکنم ولی درنظر داشته باشین ک فکرنکردن ب مشکل هم کار سختیه خودمن الان نمیدونم چ جور بمشکلم فکر نکنم؟؟؟؟

ariadokht

خدایا به تو سپردم ...[فرشته]

pariya

بسیییییار عالی بود خیلییییی ممنونم ازتون بهم کمک کرد

فرنگیس

سلام اقا اسماعیل گرامی نوشته های وبتون فوق العاده امید بخش هستند محتوای وبتون خیلی به دلم نشست [تایید][قلب][لبخند][گل]